PİŞİRME TARİFLERİ

 Anasayfa / Pişirme Tarifleri
Künefe
KÜNEFE PİŞİRME TARİFİ: Poşetten çıkarmış olduğunuz künefeyi çözünmesini beklemeden uygun bir tepsi ile önceden 240 °C ısıttığınız fırında kızarıncaya kadar 10-12 dakika pişiriniz. Daha önceden hazırlamış olduğunuz ılık şerbeti üzerine dökerek servis ediniz. Arzuya göre üzerine dondurma, kaymak veya Antep fıstığı koyarak servis yapınız. Mikrodalgada pişirmeye uygun değildir.

Künefe
KATMER PİŞİRME TARİFİ: Orta ateşte, yapışmaz tavanızı hafif ısıttıktan sonra katmerinizi tavanıza koyunuz. Katmerinizin bir yüzü 2 dakika diğer yüzü 1 dakika olmak üzere toplam 3 dakika kızarıncaya kadar pişiriniz. Katmeriniz servise hazırdır. Afiyet olsun! Mikrodalgada pişirmeye uygun değildir.

Künefe
İRMİK HELVASI PİŞİRME TARİFİ: 180 - 200 ºC'ye ısıtılmış fırında yaklaşık 3-4 dakika veya mikrodalga fırında yaklaşık 1 - 1,5 dakika pişiriniz. Arzuya göre üzerine dondurma veya Antep fıstığı koyarak servis yapınız.

Künefe
SUFLE PİŞİRME TARİFİ: 230 ° C’ye ısıtılmış fırında yaklaşık 10-12 dakika pişiriniz. Piştikten sonra üzerine pudra şeker ve dondurma ilave edilerek servis yapılabilir.

Künefe
GÖZLEME PİŞİRME TARİFİ: Orta ateşte, yapışmaz tavanızı hafif ısıttıktan sonra gözlemenizi tavanıza koyunuz. Gözlemenizin bir yüzü 1,5 dakika diğer yüzü 1 dakika olmak üzere toplam 2,5 dakika kızarıncaya kadar pişiriniz. Gözlemeniz servise hazırdır. Afiyet olsun. Mikrodalgada pişirmeye uygun değildir.